הפקת לקחים משנת הלימודים

 

בימים אלו מסיימים ילדיכם עוד שנת לימודים עמוסה, מאתגרת, מעייפת. עיניהם נשואות כבר אל המנוחה והבילויים של החופש הגדול. אבל רגע לפני שמתמסרים לאווירת החופש, חשוב בכל זאת להתעכב על השנה שחלפה, להבין כיצד חווה אותה הילד ומה ניתן להסיק ממנה הלאה, לקראת שנת הלימודים הבאה.

 

את סיכום השנה חשוב שתערכו קודם כל אתם ההורים – בינכם לבין עצמכם. שאלו את עצמכם מספר שאלות:

 

- האם טוב לילד שלי בבית הספר?

 

- האם טוב לו בכיתה שלו?

 

- האם טוב לו במעגל החברים?

 

- האם הוא קורא היטב ושולט בחומר הלימוד במקצועות השונים?

 

- האם עליו לבחור מגמה לקראת השנה הבאה?

 

- האם הוא עומד בפני שינוי משמעותי כמו מעבר לחטיבת בינים או חטיבה עליונה?

 

התשובות לשאלות אלו יסייעו לכם להבין האם הילד צריך להמשיך במסגרת הנוכחית או האם יש צורך בשינוי. בשנים הרבות שבהן אני מלווה הורים לתלמידים בגילאים שונים נתקלתי לא פעם בסיפורים על ילדים שתויגו בבית ספרם כילדים בעייתיים, כ"ליצן הכיתה" או סבלו ממשברים חברתיים. לעיתים, שינוי מסגרת ואווירה יכולים לעשות פלאות לביטחון העצמי של הילד ולהתפתחותו החברתית והלימודית.

 

השלב השני של הפקת הלקחים כולל חשיבה משותפת עם הילד, תוך בדיקת התשובות שלו לכל השאלות הנ"ל. פעמים רבות תופתעו לגלות כי הן שונות ממה שחשבתם, ויכול להיות שגם הוא ישמח להזדמנות להתחיל מחדש בבית ספר אחר.

 

פעמים רבות מומלץ להיעזר באבחון מקצועי על מנת להבין מהו שורש הבעיה. לפעמים מתברר שילד שמפריע בכיתה פשוט משתעמם כי רמת החומר נמוכה לו מדי, ויש מקום להעלות אותו כיתה. במעבר לחטיבת ביניים מומלץ לבצע אבחון פסיכודידקטי שיהיה בתוקף עד סוף הבגרויות ויאפשר לילד לקבל התאמות כמו תוספת זמן או הקראה שיסייעו לו לממש את הפוטנציאל שלו.

 

ואחרי הסיכום – מה הלאה? זה הזמן להתחיל להיערך לשנה הבאה: להשלים פערים לימודיים ולהתכונן לאתגרים הצפויים. עבור ילד שמתקשה, מומלץ להסתייע בעזרתה של מורה להוראה מתקנת, שתעבור אתו כבר בחופש על חלק מהחומר שיילמד בשנה הבאה. כך הילד יגיע עם ביטחון עצמי ועם ידע שייתן לו "פור" על חבריו.

 

החופש הוא זמן טוב גם לסדנת אסטרטגיות למידה, המיועדת לתלמידי כתות ה'-ו', ז'-ח', ט'-י'. הסדנה תתן לתלמידים כלים להתמודדות טובה יותר עם החומר הנלמד במהלך השנה – כיצד לנסח תשובות ולסכם, איך להתמודד עם כמויות של חומר מבלי להתעייף ועוד.

 

ועם כל זאת, חשוב כמובן להקפיד על המינון הנכון, ולהשאיר זמן לבילויים ולאגירת כוחות. הקפידו לאפשר לילד לפחות שבועיים של ים, בריכה, מפגש עם חברים ומנוחה, כדי שיחזור לספסל הלימודים מלא אנרגיה ורצון ללמוד.

 

 

חופש נעים!

זהבה קלנר